Русия за пръв път в историята си спечели домакинството на най-мащабния турнир в спорта. Изпълнителният комитет на ФИФА й отреди правото да организира световното първенство по футбол през 2018 г., пише руският в.”Комерсант” под заглавие “2018 в наша полза”, пише БТА.
ФИФА даде на Русия шанса да превърне в живо дело най-големия проект за модернизация на страната, коментира “Время новостей”. В хода на подготовката за шампионата – за изграждане на 16 стадиона, реконструкция на летищата в 13 града, строеж на хотели и осъвременяване на инфраструктурата, в близките 7 години ще бъдат изразходвани близо 100 милиарда долара, пояснява всекидневникът.
Първенството се очертава като един от най-скъпите и сложни проекти в историята на Русия – повече дори от Олимпиадата в Сочи през 2014 г., посочва “Комерсант”.
Примерът на Сочи показа, че каквито цифри и да бъдат огласени в скоро време от руските министри, те надали ще бъдат окончателни – Олимпиадата поскъпна вече няколко пъти. По официални данни, само разходите от бюджета от 2009 до 2012 г. за подготовката й ще достигнат 1 трилион рубли (близо 32 милиарда долара, а частните са напълно сравними с тях, припомня всекидневникът.
Досегашните световни първенства не дават категоричен отговор на въпроса дали са толкова изгодни за домакините в търговски план, както и от гледна точка на имиджа. Случаят с Олимпиадата в Сочи впрочем показа, че преките печалби от спортната проява и икономиите при подготовката са последното нещо, което тревожи руските власти. А и не само тях. В заявката на Катар, който спечели домакинството на следващия Мондиал – през 2022 г., бе посочено, че държавата ще изразходва за строеж на стадиони 4 милиарда долара, а за останалата инфраструктура – 50 милиарда. Колкото и щедро да харчи пари Русия, май ще е твърде тежко за нея да бие рекорда на Катар, добавя “Комерсант”. По най-скромни пресмятания, световното по футбол през 2018 г. ще струва на Русия над 50 милиарда долара, твърди обаче бизнесизданието “Ведомости”.
Според ФИФА, за нови стадиони Русия е обещала да отпусне 3,8 милиарда долара, за туристическа инфраструктура – 11 милиарда. Трябва да построи също 7711 километра автомагистрали и 2024 километра железници, за което ще отидат още към 35 милиарда, а за реконструкция на летища – към 1,4 милиарда, изчислила според вестника руска анализаторка.
Друг московски експерт заяви за “Ведомости”, че разходите за Мондиала ще надхвърлят тройно средствата за Олимпиадата в Сочи.